Henna, amla, indygo… Jak na włosy działają składniki Khadi?
Receptury roślinnych farb Khadi oparte są na tradycyjnych, ajurwedyjskich składnikach, a ich moc poznał już prawie cały świat. Co znajduje się w farbach Khadi? Jak na nasze włosy działają indyjskie zioła i skąd pochodzą? Dowiedz się więcej o naturalnym farbowaniu i pielęgnacji.
→ 100% naturalnych składników. Farby Khadi składają się tylko z naturalnych, ziołowych składników. Nie zawierają utleniaczy, wspomagaczy koloru, konserwantów i sztucznych aromatów.
→ Rośliny z najlepszych upraw. Wszystkie zioła, które znajdują się w farbach, pochodzą z kontrolowanych, sprawdzonych upraw. Są zbierane w najbardziej optymalnym momencie i od razu przetwarzane.
→ Jakość potwierdzona certyfikatem. Wszystkie ziołowe farby Khadi posiadają certyfikat BDIH, dzięki któremu możesz mieć pewność, że produkty są najwyższej jakości i spełniają surowe wymogi stawiane kosmetykom naturalnym.
Indygo
Indigofera Tinctoria
Indygowiec barwierski to roślina, z której sproszkowanych liści uzyskuje się czarny barwnik z niebieskim połyskiem. Nadaje włosom kolor głębokiej, chłodnej czerni. Oprócz tego indygo ma właściwości wygładzające, nabłyszczające i pogrubiające włosy. Indygo i henna to główne składniki większości naturalnych farb Khadi.
Henna
Lawsonia inermis lub Lawsonia alba
Henna to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego, który powstaje ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej. Od lat jest stosowany do barwienia włosów lub skóry. Najwięcej barwnika, o najintensywniejszym kolorze, produkują krzewy pięcioletnie i młodsze, rosnące w temperaturze 35 – 45 stopni.
Henna wnika w głąb włosów, łącząc się z kreatyną, nadając im nie tylko kolor, ale także zdrowy wygląd. Sprawia, że włosy są grubsze i lśniące. Naturalna henna ma intensywny, ognisty, pomarańczowo-czerwony barwnik. Henna najskuteczniej barwi w środowisku kwaśnym, dlatego stosując naturalną, czystą hennę należy ją wcześniej zakwasić (np. sokiem z cytryny lub amlą). Im cieplejszej wody użyjemy do rozrabiania farby, tym lepiej uwolnią się ciepłe pigmenty koloru z henny.
Cassia
Cassia Obovata
Cassia to indyjska roślina używana jako naturalna odżywka do włosów. Ceniona jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne skóry i włosów. Jasnym włosom może nadać ciepły, miodowo-złoty odcień. Efekt ten pogłębi się wraz z kolejnymi użyciami. Wzmacnia i odbudowuje strukturę włosów, zapewnia większą objętość, jedwabisty połysk i miękkość. Ma także właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, dzięki czemu pomoże w walce z zapaleniami skóry.
Cassia często jest składnikiem odżywczym w roślinnych farbach Khadi, dzięki czemu wspiera ich pielęgnacyjne właściwości. Możesz też ją kupić osobno i stosować samodzielnie jako odżywkę do włosów.
Amla
Emblica officinalis lub Phyllanthaceae emblica
Amla, czyli indyjski agrest, jest uważana za środek zapobiegający przedwczesnemu siwieniu i wypadaniu włosów. W Indiach zyskała miano “owocu wiecznej młodości i piękna” ze względu na swoje odżywcze właściwości. Wzmacnia włosy, dodaje im blasku i objętości. Owoc drzewa amli zawiera aż do 20 razy więcej kwasu askorbinowego niż pomarańcza. Dzięki tak dużej zawartości witaminy C amla zwiększa produkcję kolagenu w skórze, która staje się jędrniejsza i gładsza.
Wysuszona i sproszkowana amla jest składnikiem naturalnych farb Khadi (koloru czarnego, wszystkich brązów oraz dwóch czerwieni). Ochładza i nieco przyciemnia kolor, a przy okazji zakwasza hennę. Amla jako składnik szamponu lub odżywki albo użyta samodzielnie nie zmienia koloru włosów.
Jatropha
Jatropha glandulifera
Jatropha to wiecznie zielony, indyjski krzew, z którego kory uzyskuje się ciemnoniebieski barwnik. Olejek pochodzący z tej rośliny ma właściwości wzmacniające włosy. Jatropha jako składnik henny wzmacnia kolor henny, dzięki czemu nadaje ona intensywny, czerwony kolor.
Brahmi
Bacopa monniera
Brahmi to zioło rosnące w południowej części Azji, znane ze swoich pielęgnacyjnych i leczniczych właściwości. Łagodzi problemy skórne, hamuje wypadanie włosów i delikatnie oczyszcza (dzięki m.in. zawartości saponin). Brahmi intensywnie zadba o suchą i podrażnioną skórę głowy. Dodawane do naturalnych farb Khadi pełni rolę naturalnej odżywki.
Bhringaraj
Eclipta alba
Bhringaraj to roślina o szerokim działaniu leczniczym. Wspomaga gojenie, ma działanie wzmacniające i kojące. Odżywia cebulki włosów i skórę głowy, stymulując wzrost nowych włosów. Zapobiega przedwczesnemu siwieniu włosów. W medycynie ajurwedyjskiej bhringaraj jest uważany za środek odmładzający. Ponieważ sprawia, że włosy są miękkie, odżywione i mniej wypadają, nosi również nazwę “królowej włosów”.
Neem
Azadirachta indica
Neem ma bogate właściwości lecznicze i niezwykle pozytywny wpływ na skórę. Łagodzi podrażnienia i swędzenie, hamuje stany zapalne i dezynfekuje. Oczyszcza skórę i leczy skórę głowy: jest ważnym składnikiem w leczeniu łupieżu, egzemy, łuszczycy, wysypek, a także w pielęgnacji przetłuszczającej się skóry twarzy i głowy.
Shikakai
Acacia concinna
Shikakai to owoce drzewa akacji indyjskiej, nazywane “owocem dla włosów”. Shikakai bardzo delikatnie, ale skutecznie oczyszcza włosy i skórę głowy, nie naruszając ochrony lipidowej włosa. Odżywia włosy, łagodzi podrażnienia i pomaga w pozbyciu się łupieżu. Ekstrakt z owoców stymuluje także wzrost włosów, wzmacnia i odbudowuje ich strukturę oraz nadaje im połysk i objętość. Sproszkowane owoce drzewa akacji są używane jako odżywczy, delikatny szampon.